Governing Board

President Catherine Pégard
Vice président Guillaume Pepy
Treasurer Solange Dondi
Secretary Richard Flahaut
Vice Treasurer Monique Barbaroux
international and transborder development Marie-Christine Rivière
Board members Gratien Maire, Anne Méhu

Honorary Président Pierre Durand

Direction
Director / choregrapher Thierry Malandain
Executive director Yves Kordian

Artistic / Creation
Asociated artist Jon Maya, Kukai Dantza

Ballet masters Richard Coudray, Giuseppe Chiavaro, Frederik Deberdt
Choreographic artists Noé Ballot, Giuditta Banchetti, Julie Bruneau, Raphaël Canet, Clémence Chevillotte, Mickaël Conte, Jeshua Costa, Loan Frantz, Irma Hoffren, Hugo Layer, Guillaume Lillo, Claire Lonchampt, Marta Otano Alonso, Alessia Peschiulli, Julen Rodríguez Flores, Alejandro Sánchez Bretones, Ismael Turel Yagüe, Yui Uwaha, Patricia Velazquez, Allegra Vianello, Laurine Viel, Léo Wanner
Choreographic artist, development officer Arnaud Mahouy

Guest teachers Bruno Cauhapé, Sophie Sarrote
Pianists  Alberto Ribera Sagardia, Jean-François Pailler

Repertoire Transmission
Ballet Master Giuseppe Chiavaro

Production / technical
Technical manager Chloé Brèneur
Stage Manager Frédéric Bears

Location managers Jean Gardera, Christophe Gauthier, Franck Girodo, Emmanuel Rieussec, Bertrand Tocoua
Lighting managers Christian Grossard, Mikel Perez
Lighting technician Théo Matton

Sound managers Nicolas Rochais, Maxime Truccolo
Stage technicians Jean-Luc Del Campo, Renaud Bidjeck

Costumes production Véronique Murat, Charlotte Margnoux
Wardrobe mistress Karine Prins, Annie Onchalo
Sets and accessories production Frédéric Vadé
Drivers Guillaume Savary, Stéphane Tisserant, Vincent Ustarroz
Cleaning technician Ghita Ballouk

Technical festival Le Temps d'Aimer Jean-Pascal Bourgade

Awareness platform / Audience relations / Research
Awarness manager / transmission of the Repertoire with pre-professionnals Dominique Cordemans
Artistic and Cultural Education Ione Aguirre
International Dance Academy, Danse High School Education and ERD Carole Phillip

Touring
Touring officer Lise Philippon
Cultural activities officer Laura Delprat
Production officer Noémie Zabal-Pihouée
Production festival Le Temps d'Aimer Katariñe Arrizabalaga

Artistic agencies Delta Danse - Thierry Duclos, Creatio 300-Klemark Performing Arts & Music, Norddeutsche Konzertdirektion – Wolfgang et Franziska Grevesmühl, Internationale Music – Roberta Righi

Communication
Communication manager Sabine Cascino
Project officer Eloixa Ospital
Communication officer Elena Eyherabide
Brand image manager Frédéric Néry - Yocom

PR manager Yves Mousset
Photographers Olivier Houeix

Euro region mission / transverse projects
Project officer Carine Aguirregomezcorta

General secretary / patronage
General secretary Georges Tran du Phuoc

Human ressources, finance and legal
Chief Financial Officer Séverine Etchenique
Main accountant Arantxa Lagnet
Main accountant replacement Laurence Peltier
Accountant Marina Souveste
Secretary accountant Sonia Mounica

Secretary Virginie Sichem

Health and Wellness
Jean-Baptiste Colombié, Aurélie Juret


BALLET T Donostia / San Sebastián
Malandain Ballet Biarritz
Yves Kordian delegate director
Carine Aguirregomezcorta project monitoring
Sabine Cascino Communication manager

Victoria Eugenia Antzokia
Jaime Otamendi director
Norka Chiapusso programming director
Koldo Domán project chief
Maria Jose Irisarri administrative monitoring
Maria Huegun communcation